Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w dniach 3.11 – 28.12.2023 r.  organizuje szkolenie e-learningowe pt.: „Zioła w domowej apteczce”.
Szkolenie adresowane jest do mieszkańców obszarów wiejskich,  przedstawiciele nauki i organizacji pozarządowych.

Celem szkolenia jest podniesienie wiedzy mieszkańców wsi, w tym w szczególności kobiet wiejskich  dotyczącej wykorzystania ziół, jako trampoliny do rozwoju obszarów wiejskich, w tym m.in. działalności gospodarczej oraz zastosowania roślin zielarskich w gospodarstwie domowym tj.: przedstawienie wybranych czynników, zjawisk i osób wpływających z perspektywy historycznej na kształtowanie wiedzy o ziołach w kulturze polskiej, wiedzy i kultury ludowej, rozwoju wiedzy nowożytnej w zakresie botaniki i ziołolecznictwa, rozwój wiedzy o ziołach w efekcie odkryć z dziedziny farmacji i medycyny, sposoby funkcjonowania ziół w tradycji kulturowej - pożywienie, lecznictwo, wytwórstwo domowe i inne. Przekazanie praktycznych informacji w zakresie zbioru roślin, przetwórstwa ziół i roślin aromatycznych, potencjalnego zainteresowania surowcami zielarskimi, popularyzacja wiedzy w zakresie właściwości ziół i ich przetworów, a także higieny i profilaktyki zdrowotnej.

Autorem szkolenia jest dr n. med. Robert Jan Księżopolski, lekarz medycyny, rolnik, prowadzi gospodarstwo agroturystyczne, ze specjalnością zielarstwo w Zarzeczu, gmina Łącko, kierownik medyczny, kierownik ds. szkoleń, odpowiedzialny za Informację medyczną, konsultacje materiałów szkoleniowych i marketingowych. Tłumacz artykułów i książek medycznych, współpracuje z ośrodkami naukowymi oraz klinicznymi w zakresie badań oraz promocji leków naturalnych, z wiodącymi lekarskimi towarzystwami naukowymi w Polsce i zagranicą, aktywny ekspert d.s. roślin zielarskich, konsultuje projekty zdrowotne i profilaktyczne.

Szkolenie zostało opracowane w ramach operacji pn. „Zioła i ich zastosowania w gospodarstwie domowym” realizowanej z Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023 i jest pierwszym z 5 szkoleń opracowanych w ramach tej operacji. Każdy kurs jest opatrzony filmem edukacyjnym w którym Pani Justyna Pargieła, zielarka, fitoterapeuta i naturopata przybliża tematykę danego kursu w sposób praktyczny.

Rekrutacja na szkolenie prowadzona będzie w trybie ciągłym do dnia 8.12.2023 r. Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez platformę e-CDR pod adresem https://planowanie.cdr.gov.pl/szkolenia/. Na podanej stronie należy w pierwszej kolejności się zarejestrować, a następnie zalogować i zapisać na szkolenie. O uczestnictwie w kształceniu decyduje terminowe dopełnienie zgłoszenia, a w przypadku dużej liczby chętnych kolejność zgłoszeń. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Uczestnicy szkolenia zobowiązani są do posiadania indywidualnego konta poczty elektronicznej, na które osoby zakwalifikowane na szkolenie otrzymają potwierdzenie przyjęcia wraz z indywidualnym loginem i hasłem dostępu oraz instrukcją logowania. Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wydane przez CDR O/Kraków. 

Osoby do kontaktu:

• w sprawach merytorycznych: Karolina Boba – DROW, tel. 12 424 05 21, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

• w sprawach organizacji i rekrutacji: Magdalena Hojniak – ZMDiDZ, tel. 12 424 05 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

• w sprawach technicznych i dostępności do platformy e-learningowej:
Bartłomiej Mitka – ZPiW, tel. 12 424 05 40, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Krzysztof Kucia – ZPiW, tel. 12 424 05 02, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Piotr Tatar – ZPiW, tel. 12 424 05 02, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l

W załączeniu:

Harmonogram szkolenia

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Materiał opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
"Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.