Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane problematyką agroekologicznych metod zwalczania chwastów do udziału w warsztatach organizowanych przez Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie pt. Agroekologiczne strategie zwalczania chwastów na gruntach ornych. 

Projekt ma na celu zidentyfikowanie, wdrożenie i weryfikację agroekologicznych strategii wspierających zwalczanie chwastów w systemach rolnictwa konwencjonalnego, ekologicznego i w systemie mieszanym w 11 regionach biogeograficznych krajów UE i krajów stowarzyszonych. Realizacja projektu ma m. in. pomóc zmniejszyć zależność rolnictwa od syntetycznych herbicydów i presji na środowisko związanej z ich stosowaniem.

Termin spotkania: 22 stycznia 2024 r., w godz. 9:00 do 16:00

Miejsce: Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Al. 29 Listopada, sala 123

Celem spotkania będzie:

- Wskazanie najważniejszych chwastów występujących w uprawie ziemniaka, soi, pszenicy ozimej i zbóż jarych: pszenżyta, jęczmienia i owsa.

- Wskazanie najważniejszych herbicydów stosowanych w regulacji zachwaszczenia w uprawie ziemniaka, soi, pszenicy, jęczmienia, owsa oraz pszenżyta.

- Dyskusja na temat metod regulacji zachwaszczenia stosowanych w gospodarstwach rolnych w Polsce w odniesieniu do wybranych grup roślin rolniczych.

- Omówienie agroekologicznych metod regulacji zachwaszczenia na podstawie wyników badań ankietowych i wywiadów.

- Wybór agroekologicznych metod regulacji zachwaszczenia do wdrożenia dla konkretnych grup upraw na gruntach ornych.


Zgłoszenia udziału w spotkaniu przyjmujemy do 15 stycznia 2024 roku. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny do osób podanych poniżej.

Dr hab. inż. Agnieszka Synowiec, prof. URK, tel. 505 284 032; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dr inż. Marta Czekaj, prof. URK tel. 012 662 43 71; 606 789 418; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Liczba uczestników spotkania jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. O zakwalifikowaniu do udziału w spotkaniu będą Państwo powiadomieni mailowo lub telefonicznie.

Uczestnicy warsztatów otrzymają certyfikaty uczestnictwa w projekcie AGROSUS potwierdzające ich udział w roli Eksperta.

Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie: http://agrosus.eu/