Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 zorganizowało w dniach 26 – 30.08.2024 r.  w woj. świętokrzyskim wizytę studyjną pt.: „Produkty lokalne w rozwoju inicjatyw przedsiębiorczych i krótkich łańcuchach dostaw”.

W wizycie wzięli udział specjaliści i doradcy zatrudnieni w jednostkach doradztwa rolniczego z 15 województw, przedstawiciele nauki i organizacji pozarządowych, osoby prowadzące zagrody edukacyjne i gospodarstwa agroturystyczne.

 

„Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tej pachnącej ziołami świętokrzyskiej podróży, ale i za wspaniały wspólny czas.
Miejsca świetnie obrazowały temat wykorzystania ziół jak i różnorodnych form bezpośredniego kontaktu producenta z konsumentem (KŁD).
Szkolenie, które łączy wokół tematu osoby z całej Polski, pozwala poszerzyć spojrzenie o liczne doświadczenia kształtowane różnorakimi doświadczeniami. To wartość dodana, którą wnoszą Uczestnicy - dziękuję Wam za wszystkie rozmowy i spostrzeżenia :)
Przy okazji dyskutowaliśmy na tematy hortiterapii, aromaterapii, zielarstwa i ziołolecznictwa.”

Anna Julia Gas - Gospodarstwo agroturystyczne Łopusze


Celem szkolenia było upowszechnienie wiedzy i dobrych przykładów w zakresie wykorzystania produktów lokalnych opartych głównie o zioła w rozwoju inicjatyw przedsiębiorczych i kreowaniu krótkich łańcuchów dostaw żywności.

W trakcie wizyty uczestnicy zapoznali się z:

  • ziołami i roślinami występującymi na terenie województwa świętokrzyskiego,
  • tradycyjnymi potrawami z kielecczyzny z wykorzystaniem ziół i roślin o walorach zdrowotnych,
  • zasobami roślin leczniczych z kielecczyzny,
  • przykładami w zakresie wykorzystania produktów lokalnych w rozwoju inicjatyw przedsiębiorczych i w kreowaniu krótkich łańcuchów dostaw żywności,
  • przykładami w zakresie wykorzystania produktów lokalnych w rozwoju inicjatyw przedsiębiorczych,
  • przykładami w zakresie wykorzystania produktów lokalnych opartych o ziała.


Opis wybranych punktów programu:

  • Spotkanie z zielarką – spacer i wykład wprowadzający
    Spacer oraz wykład „Daty natury” przeprowadzony przez zielarkę z Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich z siedzibą w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej po ścieżkach Kadzielni w Kielcach, najmniejszego rezerwatu przyrody w Polsce.

  • Lekcja muzealna „Strawa-Potrawa” w Muzeum Wsi Kieleckie:
    Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni powołano w 1976 roku, a zaczęło funkcjonować od 1977 roku. Jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.

  • Warsztaty ziołowe - „Jak czerpać zdrowie z natury” w Zielnej Chacie Państwa Lidii i Bartłomieja Kowalewskich
    Zielna Chata to miejsce spotkań, dyskusji, nauki, zabawy, wspólnego czasu, wspominek i pomocy innym.

  • Wizyta w serowarni  - Polskie Sery Zagrodowe - Sery Sandomierskie od Dziedzica
    Polskie sery zagrodowe produkowane są tu  od 2015 roku. Sery powstają z najlepszego mleka krowiego, a tajemnicą ich smaku są tradycyjne metody wytwarzania. Sery Sandomierskie to najlepsze sery długo dojrzewające w Polsce. W Serowarni wytwarzanych jest 14 rodzajów sera, a każdy z nich ma określony czas leżakowania.

  • Wizyta w sklepiku- Sandomierski Koszyk Smaków, który powstał w ramach KŁD członek grupy Magdalena Kordek.
    Rodzice założycie sklepu prowadzili swoje gospodarstwo od 1975 roku, w którym uprawiali warzywa i owoce oraz kisili kapustę i ogórki. Po kilku latach została założona firma „Megawita”, która zaczęła również produkować surówki warzywne bez konserwantów. SKS powstał 12 lipca 2022 roku jako konsorcjum lokalnych działalności rodzinnych, aby stworzyć dodatkowe miejsce przy trasie Warszawa-Sandomierz. Obecnie w sklepie sprzedaje się głownie sery sandomierskie oraz inne lokalne produkty.

  • Wizyta i warsztaty w Lawendowym Ranczo - Sandomierskiej Prowansji
    Do dyspozycji uczestników były:
    -         starannie wyselekcjonowane świeże i suszone kwiaty lawendy, idealne do dekoracji, tworzenia bukietów, wianków lub poduszek zapachowych,
    -         naturalne produkty lawendowe do pielęgnacji ciała i relaksu,
    -         Hydrolaty, maceraty, olejki eteryczne i inne produkty wykonane z naturalnych składników, zapewniające najwyższą jakość i odprężenie.

  • Wizyta w Akademii Ziołowej Marcina z Urzędowa „Czary Napary” w Sandomierzu
    Do dyspozycji uczestników była:
    -         Sala Marcina z Urzędowa,
    -         Rośliny i grzyby trujące,
    -         Afrodyzjaki,
    -         Ziołowe spa, czyli siła natury w służbie urody,
    -         Detoksy,
    -         Dom ziół.

  • Wizyta w Olejarni Zagłoby, pokaz tradycyjnego tłoczenia olejów na zimno
    Olejarnia Zagłoby - Oleje Naturalne, tłoczone metodą tradycyjną, nierafinowane i niefiltrowane przez co zachowują wszystkie właściwości zdrowotne wraz  z degustacją olei jadanych w staropolskich domach oraz opowieściami o tradycyjnym olejarstwie w Polsce i roślinach oleistych, a także pożytkach ze spożywania wszelkiego oleum. Prezentacja tłoczenia oleju odbywa się na oryginalnych zabytkowych maszynach.
    W trakcie wizyty uczestnicy zapoznają się z wzorcowym przykładem w zakresie wykorzystania produktów lokalnych w rozwoju inicjatyw przedsiębiorczych i w kreowaniu krótkich łańcuchów dostaw żywności.

  • Wizyta w jedynym w Polsce Muzeum Śliwki. Manufaktura śliwka szydłowska
    Prezentacja dobrej praktyki „ Szlachetne Świętokrzyskie” z KŁD - dynamicznie rozwijającej się rodzinnej firmy z Szydłowa, pełnej pasji i lokalnego patriotyzmu. Śliwki uprawiali już pradziadkowie właścicieli, którzy stworzyli SZYDŁOWIANKĘ Śliwkę w Czekoladzie, aby rozesłać ją w świat z zaproszeniem do  pięknego, magicznego Szydłowa. 

  • Wizyta w Ogrodzie botanicznym w Kielcach
    Budowa Ogrodu rozpoczęła się w 2009 r., a zakończyła jesienią 2019 r. Na terenie Ogrodu podziwiać można ponad 30 kolekcji roślinnych, w których prezentowanych jest ok. 2000 taksonów roślin. Wśród nich odnajdziemy wiele rzadkich i zagrożonych gatunków naturalnie występujących w regionie świętokrzyskim.


Wizyta została oceniona na bardzo wysokim poziomie, a uczestnicy wyrazili opinie, że zostali zainspirowani do dalszych działań w omawianych zakresach.
W ramach projektu zaplanowane jest jeszcze webinarium z zakresu rozwoju działalności z wykorzystaniem produktów lokalnych i możliwości wparcia w perspektywie 2023 - 2027.

Karolina Boba


Zapraszam do zapóźniania się z relacją z wizyty studyjnej

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”