Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zorganizowało w dniach 18 – 20.11.2024 r.  w woj. śląskim szkolenie wyjazdowe pn. „Kobiecą dłonią, czyli rośliny wielofunkcyjne w rozwoju gospodarstw wiejskich” realizowane w ramach operacji z Planu Operacyjnego KSOW na lata 2024-2025. Szkolenie miało na celu podniesienie wiedzy na temat wykorzystania roślin w rękodziele, florystyce oraz zagospodarowaniu przestrzennym oraz promocje proekologicznych i przedsiębiorczych działania na przykładzie dobrych, innowacyjnych praktyk i holistycznych przykładów w wykorzystaniu roślin, w tym ziół i kwiatów ze szczególnym uwzględnianiem potrzeb kobiet.

W szkoleniu wzięły udział specjalistki z 12 ośrodków doradztwa rolniczego (przede wszystkim osoby odpowiedzialne za wiejskie gospodarstwa domowe), mieszkanki obszarów wiejskich, rolniczki, właścicielki gospodarstw agroturystycznych oraz zagród edukacyjnych, przedstawicielki lokalnych grup działania.

 

Zrealizowane punkty programu: 

a)      przykłady wykorzystania i zastosowania roślin wielofunkcyjnych w rozwoju obszarów wiejskich dotyczący zastosowania roślin wielofunkcyjnych w rozwoju obszarów wiejskich obejmujący tematykę wykorzystania roślin w rękodziele, florystyce oraz zagospodarowaniu przestrzennym

·         Warsztaty „Inspiracje Florystyczne”

Prowadząca: Joanna Truś - florystka, prowadzi zagrodę edukacyjną Stefanówka- wykorzystanie roślin z przydomowych ogrodów do kompozycji florystycznych- dekoracja stołu, pakowanie prezentów, florystyczne dekoracje w domu, florystyka na różne okazje (Boże Narodzenie, Wielkanoc, jesień, wiosna), wianki, dekoracja stoiska na targach. Pani Joanna jest florystką, prowadziła własną kwiaciarnię, wcześniej zajmowała się dekoracją wnętrz, obecnie prowadzi zagrodę edukacyjną, jej wianek Stefański posiada tytuł Marki Lokalnej, ma własną uprawę jodły kaukaskiej, z której wykonuje się kompozycje florystyczne.

https://www.facebook.com/AgroStefanowka/?locale=pl_PL

https://www.stefanowka.eu/warsztaty-dla-kobiet.html 

·         Wykład „Krąg Kobiet - powrót do źródeł”

Prowadząca: Monika Wróbel - prowadzi Fundację 9Sił w Jeleśni, promotorka polskiej kultury w Londynie i w Budapeszcie. W Budapeszcie wydaje kwartalnik dla Polonii o polskiej kulturze. Cudowny projekt „Krąg Kobiet- powrót do źródeł” - opowieść o doświadczeniach w pracy z wiejskimi kobietami. Krąg Kobiet – Powrót do źródeł. – Lokalne Inicjatywy Społeczne (lis-zywiec-zdroj.pl)  

Pani Monika ma niesamowitą wiedzę, prowadzi bardzo dobre projekty, dla wielu  ikona. Wzbogaciła szkolenie o koloryt wizerunku województwa śląskiego o górali i Beskid Żywiecki.

https://www.facebook.com/fundacja9sil/?locale=pl_PL

·         Wizyta w Zagrodzie Edukacyjnej Nawłociowa Pasieka

Prowadząca: Ewa Zawadzka - pszczelarka, prowadzi pasiekę edukacyjną (członkostwo w OSZE), robi świece, mydełka, zawieszki, a ostatnio napisała książkę z bajkami dla dzieci „Opowieści z Nawłociowej Pasieki” (wydawnictwo Nowa Res, pierwszy nakład się właśnie wyczerpał, jest dodruk. Wulkan energii. Jej przygoda z pszczelarstwem zaczęła się od tego, że ktoś podarował jej 2 ule…

https://www.facebook.com/p/Naw%C5%82ociowa-Pasieka-100076354354451/

·         Warsztaty z pracownikami Działu Edukacji Zespołu Pieśni i tańca Śląsk

Prowadząca: Ewa Kruszyna - prowadzi warsztaty etnograficzne i artystyczne, przewodnik i znawca Zespołu Śląsk.

https://zespolslask.pl/pl

 

b)      działania promujące podejście proekologiczne i przedsiębiorcze z dobrymi praktykami innowacyjnych i holistycznych przykładów wykorzystania roślin, w tym ziół i kwiatów

·         Prelekcja „Przedsiębiorcze kobiety w Marce Lokalnej Grupy Działania Leśna Kraina Górnego Śląska”

https://lesnakrainalgd.pl/projekty/2/stworzmy-razem-marke-lokalna

Prowadząca: Katarzyna Ochman-Sozańska - Specjalistka ds. animacji lokalnej i księgowości w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska”

https://lesnakrainalgd.pl/aktualnosci/k/5/marka-lokalna

·         Akademia Możliwości w Centrum Ekologiczno-Edukacyjnym

Prowadząca: Karina Smol-Czaja – animator, organizuje kreatywne warsztaty, urodziny i wycieczki stacjonarnie 

https://www.facebook.com/AkademiaMozliwosciCentrum/

·         Warsztaty z witrażem

Prowadząca: Sylwia Pietrek - właścicielka Pracowni Witrażowej powstałej z PROW w Koszęcinie, posiadająca tytuł Marki Lokalnej. Witraże kojarzą się w dużej mierze z ogromnymi wielobarwnymi oknami w świątyniach. Jednak w Koszęcinie jest artystka, która odczarowała srogi i nieprzychylny obraz witraży. Pani Sylwia jest jedyną witrażystką pracującą na terenie objętym działaniem „Leśnej Krainy Górnego Śląska”.

https://www.facebook.com/sylwia.pietrek.7/?locale=pl_PL

https://www.facebook.com/p/Witra%C5%BCowy-Upominek-100027309353643/?locale=pl_PL

·         Warsztaty Kobiety kobietom spotkanie z psychologiem

„Jestem wystarczająco dobra, by …”

Prowadząca: Dominika Miedzińska- Golczyk - psycholog, traumatolog, prowadzi cykl spotkań Kobiety Kobietom w Częstochowie, #KobietyKobietom - z psychologią w tle (psychologiawtle.pl) - poprowadziła wykład motywacyjny, opowiedziała o tym co blokuje kobiety jakie powszechne przekonania w podejmowaniu działań przedsiębiorczych.

https://www.facebook.com/d.miedzinskagolczyk/?locale=pl_PL

·         Wizyta z Sokolim Ranczu

https://www.sokoleranczo.pl/galeria-2/ 

Szkolnie zostało ocenione bardzo wysoko. Uczestniczki jednogłośnie stwierdziły, że takich szkoleń o charakterze warsztatowym, dedykowanym kobietom bardzo brakuje i jest potrzeba ich organizacji w przyszłości.

 

Karolina Boba
CDR O/Kraków, DROW

 

  

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”