W dniach 3 – 5 grudnia 2014 r. w Krakowie obyła się konferencja pt. „Turystyka wiejska, w tym agroturystyka w ramach nowej perspektywy finansowej - doświadczenia PROW 2007-2013" organizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie.
Konferencja odbyła się w siedzibie CDR przy ul. Meiselsa 1 w Krakowie i finansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
W konferencji wzięły udział 54 osoby działające na rzecz rozwoju turystyki i turystyki wiejskiej w szczególności członkowie stowarzyszeń turystycznych, Lokalnych Grup Działania, Lokalnych i Regionalnych Organizacji Turystycznych, doradcy rolniczy a także przedstawiciele ministerstw – Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Celem konferencji było przedstawienie możliwości finansowania turystyki na obszarach wiejskich w latach 2014-2020, zaprezentowanie dotychczasowych osiągnięć, oraz wymiana doświadczeń środowiska działającego na rzecz rozwoju turystyki. Kolejnym elementem konferencji było upowszechnienie wiedzy specjalistycznej mającej znaczenie dla rozwoju agroturystyki w Polsce, a co za tym idzie wspieranie rozwoju obszarów wiejskich.
W pierwszym dniu program konferencji obejmował następujące zagadnienia:
1. Rezultaty PROW w latach 2007-2013 dla rozwoju turystyki wiejskiej;
2. Dobre praktyki w zakresie rozwoju turystyki wiejskiej, w tym z wykorzystaniem środków PROW 2007-2013;
Drugi dzień został podzielony na dwie części. Podczas pierwszej zostały omówione tematy
z zakresu:
1. Inspiracje dla rozwoju turystyki wiejskiej na lata 2014 – 2020;
2. Wsparcie turystyki wiejskiej w nowej perspektywie finansowej w ramach polityki spójności i programów regionalnych;
3. Możliwości, jakie stwarza PROW 2014-2020 dla rozwoju turystyki wiejskiej w Polsce;
4. Rola organizacji pozarządowych w rozwoju turystyki wiejskiej w okresie 2014-2020, w szczególności w zakresie wzmocnienia wykorzystania wsparcia UE na ten cel w środowisku wiejskim;
5. Założenia „Programu wdrożenia i promocji kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej".
W drugiej części dnia odbyły się sesje warsztatowe w 3 grupach pracujących nad następującymi tematami:
- Jakość usług jako podstawa rozwoju turystyki wiejskiej w latach 2014 – 2020;
- Rola organizacji pozarządowych, w szczególności stowarzyszeń agroturystycznych w rozwoju turystyki wiejskiej w latach 2014 – 2020;
- Turystyka wiejska w latach 2014 – 2020.
W ostatnim dniu konferencji zaprezentowano wyniki pracy w grupach oraz omówiono wnioski. Na zakończenie odbyła się dyskusja panelowa pt. „Co potrzebujemy dla lepszej przyszłości turystyki wiejskiej?".
Udział w konferencji był bezpłatny.