Kochajcie Gospodynie Wiejskie!
Takim hasłem 8 marca zakończyło się trzydniowe seminarium zorganizowane w siedzibie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach projektu „Babiniec” – forum wymiany dobrych praktyk organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich.
Seminarium nosiło tytuł.: "Rola aktywności kobiet i kobiecych organizacji pozarządowych w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich". W spotkaniu wzięło udział 31 pań z kobiecych organizacji pozarządowych z Kaszub, Małopolski, Śląska i Podkarpacia reprezentujące następujące koła: Koło Gospodyń Wiejskich z Zakrzowa (Małopolska), Akolada Izdebnicka (Małopolska), Koło Gospodyń Wiejskich z Przegini (Małopolska), Stowarzyszenie „Wiklina” (Małopolska), Koło Gospodyń Wiejskich w Szczepanowicach (Małopolska), Koło Gospodyń Wiejskich w Lipach (Pomorskie), Fundacja „Republika marzeń” (Pomorskie) czy Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych, Edukacyjnych, Zdrowotnych „Dębina” (Podkarpacie). Poza wykładami, które wprowadziły panie w zagadnienia związane z historią organizacji kobiecych w Polsce, pojęciami zrównoważonego rozwoju i dobrych praktyk w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa kulinarnego, kulturowego oraz zachowania tradycyjnego krajobrazu przyrodniczego i bioróżnorodności, panie uczyły się szacowania zasobów własnych organizacji oraz zasobów otoczenia i nabywały kompetencji, które są niezbędne do budowania mocnego zespołu oraz świadomego uczestniczenia i włączania się w politykę zrównoważonego rozwoju.
Wśród uczestniczek seminarium znajdowały się ambitne Anny, charyzmatyczne Haliny, zaradne Zosie, waleczne Władysławy, skrupulatne Stanisławy i ciekawe życia Cecylie, co pozwalało na określanie ról, jakie powinny pełnić w strukturach swoich organizacji.
Ciekawym elementem warsztatów była prezentacja dorobku kół, która stała się nie tylko okazją do spotkania kultur różnych regionów Polski, ale również źródłem inspiracji i wymiany doświadczeń w wielu aspektach funkcjonowania organizacji. Podczas próby odniesienia aktywności poszczególnych kół do definicji „dobrych praktyk”, okazało się, ze każda z uczestniczących w spotkaniu grup może się pochwalić przynajmniej jedną dobrą praktyką w zakresie wskazywanym w naszym projekcie.
Po trzydniowym pobycie panie zintegrowały się nie tylko między sobą, ale również z grupą Modlnicanie, u której były w ramach wizyty studyjnej.
Na zakończenie ujawniły pozostałe zdolności i cechy: inteligencję, kreatywność czy poczucie humoru, rozwijając skrót KGW na różne sposoby (KGW – kobiety grzeją wino, kobiety gotują wspaniale, kobiety gawędzą wieczorem, kobiety guru wsi, koło gwiazd wschodzących, każda grzechu warta czy kobieca grupa wsparcia) i pisząc zabawne wierszyki o swoich organizacjach.
Dziękując wszystkim paniom za udział, trzymamy kciuki za powodzenie we wdrażaniu pomysłów na rozwój organizacji, które zostały wypracowane na naszych warsztatach.
Edyta Klimowska-Bobula, Karolina Boba (CDR Oddział w Krakowie)