Kobieta Gwarancją Wygranej!
„Kto zabrał ławeczki z malw?"
Tym pytaniem zakończyło się trzecie z kolei seminarium zatytułowane "Rola aktywności kobiet i kobiecych organizacji pozarządowych w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich" w ramach projektu „Babiniec".
Ławeczka w malwach symbolizuje wolną chwilę i rozmowę z koleżanką. W obecnych czasach to nie mury nas dzielą, tylko ludzie się od siebie separują. Dlatego KGW tak przyciąga, gdyż są tam ludzie z pasją, aktywni, rozrywkowi – to oni scalają. Tam można efektywnie spędzić czas, oderwać się od codzienności i wrócić do krzewienia starych zwyczajów i tradycji. Jednakże bez przewodnika ani rusz. Lider w KGW to właśnie korzeń, pień. Lider przyciąga, jego siłą jest to, że posiada różnorodne cechy, jest zdolny do zmian, elastyczny. To osoba, która potrafi się dostosować do bieżących potrzeb a „Pani Helena to taka kochana kwoka, która ogrzeje nas swoimi skrzydłami, ale też dziobnie jak trzeba" (słowa jednej z uczestniczek na temat przewodniczącej KGW z Kleczanowa).
W trzecim seminarium uczestniczyły 33 osoby z kobiecych organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich z województwa świętokrzyskiego i małopolskiego:
• Koło Gospodyń Wiejskich Dwikozy
• Koło Gospodyń Wiejskich Kleczanów
• Koło Gospodyń Wiejskich Klęczany
• Koło Gospodyń Wiejskich Koprzywnica
• Koło Gospodyń Wiejskich Łoniów
• Koło Gospodyń Wiejskich Samborzec
• Towarzystwo Przyjaciół Wsi Kleczanów
Celem seminarium był wzrost aktywności i kompetencji oraz świadomego uczestnictwa w realizacji polityki zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w oparciu o dobre praktyki w zakresie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi.
W trakcie zajęć uczestnicy poszukiwali, identyfikowali i opisywali dobre praktyki wspierające rozwój obszarów wiejskich. Przykłady dobrych praktyk rozpatrywane były w kontekście prorozwojowości, uniwersalności, pro środowiskowości oraz trwałości efektów.
Dobre praktyki, które spełniły powyższe kryteria zostały zaprezentowane przez poszczególne koła:
• Stowarzyszenie Aktywnej społeczności w Świniarach Starych, Gmina Łoniów uznały za dobrą praktykę imprezę „Pierogarnia" –w trakcie których 45 kobiet przygotowuje 17 tys. pierogów,
• KGW Kleczanów wskazały na coroczne, z sukcesem organizowane Dożynki wiejskie,
• KGW Samborzec opisało Piknik rodzinny organizowany w lipcu, gdzie serwuje się ciasteczka, w których ukryte są pytania na temat wsi,
• KGW Klęczany, gmina Chełmiec wytypowało Scenki obyczajowe, gdzie między innymi prezentuje się medycynę ludową, przykładowo spalanie róży.
Uczestnicy seminarium mieli także okazję pojechać na wyjazd studyjny do Lokalnej Grupy Działania „Nad Biała Przemszą" gdzie miało miejsce spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia „Produkt lokalny Nad Białą Przemszą" w zalążku inkubatora kuchennego „U Pyzy" w Olkuszu. Następnie w Kluczach na wzgórzu Czubatka uczestnicy podziwiali pustynię Błędowską, której walory przyrodnicze wykorzystywane są między innymi przez KGW Babiniec. Wspomniane koło zorganizowało spotkanie w swojej siedzibie w Urzędzie Gminy w Kluczach, gdzie znajduje się także punkt informacyjny o Pustyni Błędowskiej. Spotkanie uczestników projektu Babiniec z KGW Babiniec przyczyniło się do bardzo ciekawej dyskusji i stanowiło forum wymiany dobrych praktyk. KGW Babiniec to prężne koło, które korzysta z różnych form wsparcia, w tym ściśle współpracuje z LGD „Nad Biała Przemszą" oraz udziela swojej osobowości prawnej innym podmiotom.
{youtube}KhCzrHvuNIo{/youtube}
Wspomniane dobre praktyki prezentowane przez KGW Babiniec zostały w trakcie warsztatów bardzo dobrze ocenione, została także zadeklarowana chęć implementacji niektórych rozwiązań w organizacjach reprezentowanych na seminarium oraz wyrażona została deklaracja przyszłej współpracy z nowopoznanymi kołami.
Ważnym elementem seminarium był również wykład na temat możliwości pozyskania przez kobiece organizacje wiejskie funduszy z PROW 2014-2020 na rozwój aktywności organizacji kobiecych na obszarach wiejskich. Z uwagi na fakt, iż najczęściej wskazywaną barierą w działalności KGW są problemy finansowe oraz brak systemowego wsparcia, temat ten cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.
Karolina Boba, CDR O/Kraków