Komitet Gminnej Współpracy
To jeden z pomysłów na rozwinięcie skrótu KGW, które zaproponowały uczestniczki piątego seminarium (realizowanego w dniach 16-18 marca bieżącego roku) w siedzibie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach projektu „Babiniec" – forum wymiany dobrych praktyk organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich.
Seminarium nosiło tytuł.:"Rola aktywności kobiet i kobiecych organizacji pozarządowych w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich". W trzydniowym spotkaniu uczestniczyły 23 panie z kobiecych organizacji pozarządowych z województwa łódzkiego i małopolskiego reprezentujące następujące koła:
Koło Gospodyń Wiejskich z Florynki
Koło Gospodyń Wiejskich z Mystkowa
Koło Gospodyń Wiejskich z Żywocina
Koło Gospodyń Wiejskich z Żarnowicy
Koło Gospodyń Wiejskich z Bogusławic
Koło Gospodyń Wiejskich z Młynarów
Koło Gospodyń Wiejskich z Młoszowej
Koło Gospodyń Wiejskich z Proszenia
Koło Gospodyń Wiejskich z Goleszy
Koło Gospodyń Wiejskich z Wolborza
Koło Gospodyń Wiejskich z Mochnaczki Wyżnej
Koło Gospodyń Wiejskich z Lubiatowa
Koło Gospodyń Wiejskich z Komornik
Stowarzyszenie Miłośników Wsi Ropa
Stowarzyszenie Koło Kobiet Łużnianka
Stowarzyszenie Nasza Mała Ojczyzna Berest
Wykładowcy wprowadzili panie w zagadnienia związane z historią organizacji kobiecych w Polsce, pojęciami zrównoważonego rozwoju i dobrych praktyk w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa kulinarnego, kulturowego oraz zachowania tradycyjnego krajobrazu przyrodniczego i bioróżnorodności. Podczas warsztatów panie uczyły się szacowania zasobów ludzkich organizacji, okrywały swoje zalety i wady oraz uczyły się określać, które z nich mogą być podstawą budowania zespołu, a które mogą stanowić barierę rozwoju. Tak więc spotkały się: entuzjastyczna Elżbieta, absolutnie fenomenalna Alicja, wesoła Wiesława, miła Marta, mocno przebojowa Maria, kreatywna Katarzyna z ambitną Anną. Panie wykazały się sporym poczuciem humoru i kreatywnością, co znalazło odzwierciedlenie w pomysłach na rozwiniecie skrótu KGW, jako:
Kapitalna Gwardia Walecznych
Komitet Genialnych Wojowniczek
Klub Gawędzących Wiedźm
Klub Gaduł Wiejskich
Kobiety Głównie Wygrywają
Koło Głównie Walczy
Koleżanki Głównego Wywiadu
Kapituła Gotowej Wspólnoty
Kobiecość Gotowość Wytrwałość
Kobiety Górują Wdziękiem
Kobiety Gwarancją Wartości
Uczestniczki były aktywnymi współprowadzącymi zajęcia, zwłaszcza podczas prezentacji dorobku kół, która stała się okazją do spotkaniakultur różnych regionów Polski,orazźródłem inspiracji i wymiany doświadczeń w wielu aspektach funkcjonowania organizacji.W większości w każdej organizacji można było znaleźć przykład zidentyfikowany jako dobra praktyka.
W drugim dniu seminarium panie udały się z wizytą do Wieliczki, gdzie spotkały się z przedstawicielami organizacji wspierających KGW (Panią Agnieszką Szczepaniak dyrektor Centrum Kultury Kultury w Wieliczce, Panią Elżbietą Sosin dyrektor biura LGD "Wielicka Wieś" oraz prezesem LGD Piotrem Kiszką, który oprowadził grupę po Wieliczce prezentując najcenniejsze walory obszaru). Zaprezentowano wiele ciekawych przykładów na współpracę i wsparcie dla organizacji kobiecych na obszarze LGD Wielicka Wieś. Mamy nadzieję, że cześć z nich będzie wykorzystana przez uczestniczki seminarium we własnych organizacjach. Spotkanie zakończono u pań z KGW Chorągwica, na poczęstunku i wymianie poglądów. Podnoszono zwłaszcza kwestię otworzenia się na współpracę z różnymi środowiskami i szansy jaką daje jej konsekwentne wdrażanie, które w Gminie Wieliczka przynosi już wymierne efekty.
Seminarium miało jednak nie tylko wymiar edukacyjny, to była również wspaniała integracja, śpiew i poczucie zwykłej „babskiej solidarności" oraz radości ze wspólnego spotkania.
Dziękując wszystkim paniom za udział, życzymy powodzenia w realizacji wszystkich pomysłów, które powstają w waszych kołach, zwłaszcza tych, które przyczyniają się do zachowania naszego narodowego, wiejskiego dziedzictwa!
Edyta Klimowska-Bobula, CDR w Brwinowie Oddział w Krakowie