Kobiety „Gotują” Wyzwania!
„Boso, ale w ostrogach”... tak określiła siebie jedna z uczestniczek VIII już seminarium pt.: "Rola aktywności kobiet i kobiecych organizacji pozarządowych w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich" w ramach projektu „Babiniec” – forum wymiany dobrych praktyk organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich, realizowanego ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Powyższe stwierdzenie odzwierciedla sytuację panującą w większości Kół Gospodyń Wiejskich – często brak środków finansowych i inne bariery ograniczają działalność, ale chęci i siła dokonują cudów.. Kobiety silne jak nurt rzeki i zmienne jak wiatr, ale także extra pomocne, trochę aktywne czy zaawansowane expertki uczestniczyły w VIII seminarium, które odbyło się w dniach 23-25 marca 2015 r. w CDR O/Kraków.
Seminarium okazało się jedną z niewielu możliwości uczestniczenia pań z KGW w spotkaniu o charakterze szkoleniowym. Uczestnicy bardzo docenili możliwość spotkania się jednocześnie różnych Kół Gospodyń Wiejskich, co zaskutkowało integracją, wymianą doświadczeń i dobrych praktyk oraz dyskusją.
Uczestnicy seminarium mieli możliwość oszacowania potencjału własnej organizacji poprzez analizę cech osobowościowych swoich i innych członków zespołu. W jakich sytuacjach prawdomówność, wybuchowość czy pracoholizm… jest wadą, a kiedy zaletą? Jakie cechy powinien mieć lider zespołu? Czy możliwa jest przemiana wewnętrzna, gruntowna zmiana sposobu zachowania, myślenia? Co może na to wpłynąć? inni ludzie, ambicje, doświadczenia..
To tylko cześć przedmiotu warsztatów pn. „Szacowanie potencjału kapitału ludzkiego w organizacjach kobiecych i potencjału obszaru wskazującego na możliwości rozwoju i włączenia się w realizację polityki zrównoważonego rozwoju” prowadzonych przez dr Marcjannę Nóżkę i dr Aleksandrę Wagner z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W teoretycznej części seminarium uczestnicy dowiedzieli się czym jest zrównoważony rozwój i jaka jest w nim rola kobiet i organizacji kobiecych. „Koła Gospodyń Wiejskich działające na obszarach wiejskich są szczególnie predestynowane do działań w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego, kulinarnego, także przyrodniczego. Są to ważne elementy zrównoważonego rozwoju.” – mówiła pani Jadwiga Nowakowska z CDR O/Kraków.
Omówiono również czym jest dobra praktyka oraz jakie są zasady i kryteria identyfikacji dobrych praktyk. Przedstawione zostały możliwości pozyskania środków finansowych na działalność KGW oraz zaprezentowano dobre praktyki realizowane przy wsparciu środków w z programów pomocowych przez inne organizacje kobiece.
W ramach seminarium odbyła się wizyta studyjna do Wieliczki i okolic. Uczestnicy spotkali się z Lokalną Grupą Działania „Wielicka Wieś” i Kołem Gospodyń Wiejskich w Chorągwicy. Zostały przedstawione dobre praktyki z zakresu współpracy LGD i Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce z Kołami Gospodyń Wiejskich oraz dobre przykłady działalności organizacji kobiecych na terenach wiejskich. Podczas wizyty w KGW w Chorągwicy uczestnicy seminarium zaprezentowali wytwarzane przez siebie produkty żywnościowe i rękodzielnicze.
Uczestnikami seminarium było 12 KGW z województwa łódzkiego i śląskiego:
- Koło Gospodyń Wiejskich Bełdów-Krzywa Wieś
- Koło Gospodyń Wiejskich Zgniłe Błoto
- Koło Gospodyń Wiejskich Dalików
- Koło Gospodyń Wiejskich Chociszew
- Koło Gospodyń Wiejskich Niesięcin
- Koło Gospodyń Wiejskich Lubień
- Koło Gospodyń Wiejskich Kowalewice
- Koło Gospodyń Wiejskich Dąbrówka
- Koło Gospodyń Wiejskich Parzęczew
- Koło Gospodyń Wiejskich Biernacice
- Koło Gospodyń Wiejskich Prusinowice
- Koło Gospodyń Wiejskich Kokawa
Klaudia Kieljan, CDR O/Kraków