Kobieta Generałem Wsi!
Ale Koło kręci się wesoło…
W dniach 27-29 marca br. dobiegło końca ostatnie, już X seminarium, pt. "Rola aktywności kobiet i kobiecych organizacji pozarządowych w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich" realizowane przez CDR o/Kraków w ramach projektu „Babiniec” – forum wymiany dobrych praktyk organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich.
W spotkaniu udział wzięły 34 osoby, głównie panie, reprezentujące Koła Gospodyń Wiejskich, a także kilka innych organizacji wiejskich, w których znaczną rolę odgrywają kobiety. Uczestnicy reprezentowali, łącznie 11 organizacji, z województwa łódzkiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego, w tym:
Zespół Śpiewaczy w Białej
Zespół Śpiewaczy w Łyskorni
Ochotnicza Straż Pożarna w Młynisku
Koło Gospodyń Wiejskich w Chodorowej
Koło Gospodyń Wiejskich w Młynisku
Koło Gospodyń Wiejskich w Białej
Koło Gospodyń Wiejskich w Kłocku
Koło Gospodyń Wiejskich w Łyskorni
Koło Gospodyń Wiejskich Kania
Koło Gospodyń Wiejskich w Grzędzicach
Koło Gospodyń Wiejskich Kania
Seminarium obejmowało część teoretyczną, podczas której uczestnicy dowiedzieli się co kryje się pod hasłem rozwój zrównoważony wsi oraz jaka jest rola kobiecych organizacji w kreowaniu tego rozwoju, co to jest dobra praktyka, jak ją identyfikować, prezentować i upowszechniać, oraz jak i gdzie poszukiwać źródeł finansowania swojej działalności.
Na warsztatach panie dały upust swojej „aktywności”. W pierwszym dniu warsztatów uczestniczki prezentowały działalność swoich Kół, organizacji, zespołów, mówiły o zasobach swoich organizacji, mocnych i słabych stronach a także barierach i perspektywach rozwoju. Następnie dyskutowano czy prezentowane obszary aktywności ich organizacji mogą być kwalifikowane jako dobra praktyka. W zasadzie większość prezentowanych działań, uczestnicy seminarium ocenili jako przykłady dobrej praktyki, z której można czerpać inspiracje do podejmowania kolejnych działań. Prezentacja obszarów aktywności poszczególnych organizacji pokazała też, jak wiele różnorodnych działań na wsi jest realizowanych z inicjatywy i udziałem kobiet.
W drugim dniu seminarium odbyła się wizyta studyjna do Radziszowa (woj. Małopolskie), gdzie uczestnicy spotkali się z przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń: Stowarzyszenia Kobiet Twórczych, Skawińskiego Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia „Nasz Radziszów”. Spotkanie było okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń w zakresie działań realizowanych na rzecz wsi i gminy. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzić zabytkowy Dworek w Radziszowie, który pełni rolę miejscowego ośrodka kultury integrującego mieszkańców i wspierającego lokalnych twórców, a także będącego siedzibą lokalnych organizacji. Spotkanie umilił występ miejscowej kapeli ludowej.
W ostatnim dniu warsztatów panie uczyły się szacować potencjał swoich organizacji a także identyfikować cechy charakteryzujące członków swoich organizacji. Dyskutowano o pracy zespołowej i roli lidera w grupie oraz o podziale pracy w zespole z uwzględnieniem cech osobowościowych poszczególnych członków organizacji.
Seminarium po raz kolejny ukazało ogromny wkład kobiet w kultywowanie lokalnych tradycji, integrację mieszkańców i ich edukację. Pomimo wielu trudności, z którymi spotykają się organizacje kobiece na wsi, panie nie tracą wiary, że to co robią jest dobre i potrzebne. Uczestniczki wielokrotnie podkreślały, że praca na rzecz wsi daje im wiele satysfakcji i radości. (…) „ale Koło kręci się wesoło” podsumowała swoją wypowiedź jedna z pań.I tego życzymy wszystkim KGW a także innym organizacjom kobiecym w ich dalszej działalności.
Marta Starmach CDR O/Kraków