26 kwietnia bieżącego roku w Racławicach miała miejsce XXI edycja Konkursu, w którym uczestnicy walczyli o tytuł Chłopa Roku.
Tegoroczni kandydaci reprezentujący różne regiony Polski (od Małopolski przez Śląsk, Świętokrzyskie, Lubelszczyznę, aż po Pomorze) rywalizowali w pięciu konkurencjach, które dawały możliwość zaprezentowania siły, odwagi, sprytu oraz innych umiejętności, takich jak taniec czy śpiew. Bo chłop ma być „do tańca i do różańca"... „Do roboty i do psoty" jak to określił jeden z uczestników.
Cel przyświecający konkursowi to nie tylko rywalizacja, ale również promocja regionów poprzez prezentowanie naszej różnorodności i odmienności kulturowej. Część uczestników, posługując się przepiękną gwarą, potrafiła pokazać tę różnorodność również w warstwie językowej. Większość wykazała, że wie skąd pochodzi i starała się przekonać, że jego region, strój i śpiew jest najpiękniejszy.
Nieco więcej trudności mieli kandydaci podczas konkurencji polegających na rozpoznawaniu starych sprzętów i urządzeń gospodarskich oraz produktów regionalnych i tradycyjnych, najwyraźniej z kulinariami mają rzadziej do czynienia, ale były wyjątki.
W tegorocznej edycji cieszy fakt, iż wśród kandydatów do tytułu Chłopa Roku przeważała młodzież, wśród której najmłodszy uczestnik (17 letni kandydat z Pomorza – Julian Wakuliński) zajął 3. miejsce. Drugie przypadło w udziale Józefowi Wójtowiczowi (mieszkańcowi gminy Tymbark) Małopolaninowi, a pierwsze - Wiesławowi Szydłowskiemu – gospodarzowi z województwa świętokrzyskiego.
Krakowski oddział Centrum Doradztwa Rolniczego reprezentowany był przez dyrektora Jarosława Bombę oraz specjalistów ds. Systemów Produkcji Rolnej i Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stoisko cieszyło się sporym zainteresowaniem zaproszonych gości oraz rolników uczestniczących w imprezie.
Edyta Klimowska-Bobula
DROW CDR Oddział w Krakowie