Tematyka dorocznego seminarium dla kierowników działów przedsiębiorczości, agroturystyki i wiejskiego gospodarstwa domowego oraz rozwoju obszarów wiejskich poświęcona była głównie pierwszemu priorytetowi PROW na lata 2014-2020, tj.: Transfer wiedzy i innowacji ramach PROW 2014 -2020 , do zaprezentowania którego zaproszono przedstawiciela MRiRW. Prezentacja objęła poddziałania:
1. Wsparcie kształcenia zawodowego i nabywanie umiejętności
2. Wsparcie na demonstracje i działania informacyjne
3. Wsparcie dla korzystających z usług doradczych
4. Wsparcie na szkolenia doradców
5. Współpraca w ramach europejskich partnerstw innowacji (EPI) w kontekście roli WODR w realizacji tych poddziałań. Z uwagi jednak na brak odpowiednich rozporządzeń wykonawczych, prezentacja oparta została na aktualnych oficjalnych dokumentach.
Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się warsztaty pn.: „Wprowadzanie produktów regionalnych do profesjonalnych sieci gastronomicznych” w czasie których była możliwość degustacji potraw regionalnych powiatu krakowskiego serwowanych przez sieć gastronomiczną. Równie ważny był kontekst wykorzystywania dziedzictwa kulturowego i historycznego do budowy marki obszaru. Marka obszaru jest jednym z najważniejszych elementów przyciągania turystów.
Kolejnym tematem seminarium były możliwości wspierania rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w ramach nowego PROW oraz innych wybranych funduszy europejskich. Rozwój różnych form przedsiębiorczości, szczególnie dla mniejszych gospodarstw rolnych, jest podstawą różnicowania dochodów i możliwością utrzymania gospodarstwa, stąd temat ten jest stale aktualny, w szczególności dla doradców wodr, którzy mają na co dzień kontakt z rolnikami i innymi mieszkańcami wsi.
Seminarium było również okazją do zaprezentowania ciekawych, innowacyjnych projektów realizowanych (zrealizowanych) przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego. Podczas spotkania trzy ośrodki przedstawiły swoje doświadczenia w realizacji projektów:
1. „Świętokrzyska Kuźnia Smaków jako oferta turystyczna regionu” – ŚODR Modliszewice
– projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi unii europejskiej
2. „Geocaching jako determinanta wzrostu atrakcyjności agroturystycznej na Mazowszu”,
- projekt współfinansowany ze środków Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (RPO WM) Priorytet VI – Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji, działanie 6.2 Turystyka, zrealizowany w 2014 roku przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie.
3. „Gospodarstwa opiekuńcze w Borach Tucholskich” – projekt współpracy KPODR Minikowo z partnerami holenderskimi.
Tematyka projektów wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczestników seminarium, a uzyskane efekty aktywizujące społeczność obszarów wiejskich mogą zachęcać do podejmowania podobnych tematów w pozostałych województwach.
Seminarium zostało zrealizowane w CDR O/Kraków w dniach 27-29 maja 2015 r.
Klaudiusz Markiewski
Kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich CDR O/Kraków