W dniach 13-14 kwietnia br. na obiektach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbyła się XVI Małopolska Giełda Agroturystyczna połączona z II Targami Ogrodniczymi.
Giełda jest jedną z największych imprez promujących agroturystykę na terenie południowej Polski i cieszy się dużą popularnością mieszkańców Krakowa, którzy również w tym roku licznie odwiedzili stoiska przygotowane przez stowarzyszenia agroturystyczne, lokalne grupy działania i samorządy lokalne z terenu województw: dolnośląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Poza ofertą wypoczynku poszczególne regiony oferowały produkty regionalne, produkty rolnictwa ekologicznego oraz wyroby rękodzieła ludowego i rzemiosła artystycznego. Giełdę dodatkowo urozmaiciły występy wielu zespołów folklorystycznych z Małopolski.
W ramach prezentowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie oferty, odwiedzający mogli zapoznać się m.in. z ideą Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Na stoisku promocyjnym Sieci prezentowano realizowane w gospodarstwach programy edukacyjne. Można było także uczestniczyć w przykładowych zajęciach warsztatowych takich jak:
1. "Od owieczki do niteczki" - wykorzystanie wełny owcy wrzosówki - świetna zabawa, a przy tym nauka: filcowanie wełny na mokro - zrobimy etui na Twój telefon. Warsztaty dla małych i dużych prowadziła Agata Kowal-Ruschil z gospodarstwa ekoturystycznego "Kowalowe Skały", woj. dolnośląskie.
3. „Obraz wiejski utkany kolorowa łąką” – nauka co to jest trawa? co to jest siano? i próba własnych sił w wykonaniu ozdób z siana. Zajęcia prowadził Grzegorz Szymański z gospodarstwa „Ostoja Dworska”, woj. świętokrzyskie.
4. „Od ziarenka do bochenka” – tradycyjny wypiek chleba. Pokaz przygotowania i pieczenia podpłomyków prowadziła Danuta Kostrzyńska z gospodarstwa „U Dajany”, woj. małopolskie, www.udajany.tarnow.pl.
Ogólnopolska Sieć Zagród Edukacyjnych jest prowadzona przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Sieć służy upowszechnieniu idei edukacji w gospodarstwie rolnym oraz promocji działalności gospodarstw edukacyjnych.
Celem działania sieci jest:
1. Podniesienie prestiżu zawodu rolnika i upowszechnienie wiedzy na temat pochodzenia żywności.
2. Różnicowanie pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich.
3. Zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi.
Więcej informacji nt. Sieci na www.zagrodaedukacyjna.pl.
Organizatorami Giełdy były: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izba Rolnicza, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego O/Kraków oraz Stowarzyszenie Agroturystyczne "Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne", które obchodziło w tym roku 20-lecie istnienia.